MEMBERS OF THE 10th PARLIAMENT

    Member Information Back to Website
Names District Constituency Political Party Religion Mp Profile
Aadroa Alex Onzima None Ex-officio NONE Catholic
Ababiku Jesca Adjumani District Woman Representative NRM Catholic
Abacanon Charles Angiro Gutomoi Lira Erute County North FDC Anglican
Abala David Ngora Ngora County NRM Anglican
Abbas Agaba Mugisha Kamwenge Kitagwenda County NRM Islam
Abigaba Cuthbert Mirembe Kamwenge Kibale County NRM Anglican
Abiriga Ibrahim Yusuf Abdalla Arua Arua Municipality NRM Islam
Abott George Ouma Namayingo Bukooli Island County NRM Anglican
Aceng Jane Ruth None Ex-officio NONE Anglican
Achen Christine Ayo Alebtong District Woman Representative NRM Anglican
Achia Remigio Nakapiripirit Pian County NRM Catholic
Achia Terence Naco Napak Bokora County NRM Catholic
Achieng Sarah Opendi Tororo District Woman Representative INDEPENDENT Catholic
Achiro Lucy Otim Pader Aruu North County INDEPENDENT Catholic
Acidiri James Maracha Maracha East County NRM Anglican
Acon Bua Julius Otuke Otuke County NRM Pentecostal
Adeke Anna Ebaju Youth Representative Eastern INDEPENDENT Catholic
Adoa Hellen Serere District Woman Representative NRM Anglican
Adome Bildad Moses Kotido Jie County NRM Catholic
Adong Lilly Nwoya District Woman Representative INDEPENDENT Anglican
Ajilo Elogu Maria Goretti Kaberamaido District Woman Representative NRM Catholic
Akamba Paul Namutumba Busiki County INDEPENDENT Pentecostal
Akello Lucy Amuru District Woman Representative FDC Catholic
Akello Silvia Otuke District Woman Representative NRM Pentecostal
Akello Judith Franca Agago District Woman Representative FDC Catholic
Akena James Lira Lira Municipality UPC None
Akol Anthony Amuru Kilak North County FDC Catholic
Akora Maxwell Ebong Patrick Apac Maruzi County UPC Anglican
Akugizibwe Lawrence Kyenjojo Mwenge County North NRM Catholic
Akurut Violet Adome Katakwi District Woman Representative NRM Catholic
Aleper Aachilla Margaret Kotido District Woman Representative NRM Catholic
Alero Tom Aza Moyo West Moyo County NRM Catholic
Ali Moses Adjumani Adjumani West County NRM Islam
Alioni Yorke Odria Yumbe Aringa South County INDEPENDENT Pentecostal
Alum Sandra Ogwang Santa Oyam District Woman Representative UPC Catholic
Alyek Judith Kole District Woman Representative NRM Catholic
Ameede Agnes Pallisa District Woman Representative NRM Catholic
Amero Susan Amuria District Woman Representative NRM Anglican<
Amin Idi Taban Kiryandongo Kibanda North County NRM Islam
Amoding Monicah Kumi Kumi Municipality NRM Pentecostal
Amodoi Cyrus Imalingat Katakwi Toroma County INDEPENDENT Catholic
Among Anita Annet Bukedea District Woman Representative INDEPENDENT Catholic
Amongi Betty Ongom Oyam Oyam County South UPC Catholic
Amongin Jacquiline Ngora District Woman Representative NRM Catholic
Amoru Paul Dokolo Dokolo North County NRM Anglican
Amule Ruth Doreen Amolatar District Woman Representative NRM Pentecostal
Angella Fred Moroto Moroto Municipality NRM Catholic
Angundru Moses Arua Terego West County NRM Anglican
Angura Fredrick Tororo Tororo South County NRM Catholic
Anite Evelyn Koboko Koboko Municipality NRM Anglican
Anyakun Davinia Esther Nakapiripirit District Woman Representative NRM Anglican
Anywarach Carter Joshua Nebbi Padyere County INDEPENDENT Catholic
Aogon Silas Kumi Kumi Municipality INDEPENDENT Catholic
Aol Rama Jacqueline Nebbi District Woman Representative NRM Catholic
Aol Ocan Betty Gulu Gulu Municipality FDC Catholic
Apollo Yeri Ofwono Tororo Tororo Municipality NRM Anglican
Aridru Gabriel Gadison Ajedra Arua Vurra County NRM Anglican
Ariko Herbert Edmund Okworo Soroti Soroti Municipality FDC Catholic
Arinaitwe Katambuka Rwakajara Workers Country Representative NRM Anglican
Arinda Gordon Kakuuma Bushenyi Bushenyi -ishaka Municipality NRM Anglican
Asaba Nsabimana Paul Kyegegwa Kyaka North County NRM Catholic
Asamo Hellen Grace Pwd Eastern NRM Catholic
Asiimwe Evarlyne Buregyeya (capt.) Updf Representative Updf Representative Army Catholic
Asiku Elly Elias Koboko Koboko North County NRM Catholic
Atim Joy Ongom Lira District Woman Representative UPC Catholic
Atim Beatrice Anywar Kitgum Kitgum Municipality INDEPENDENT Catholic
Atim Ogwal Cecilia Barbara Dokolo District Woman Representative FDC Catholic
Atuhaire Rwabukurukuru Jacklet Sheema District Woman Representative INDEPENDENT Anglican<
Ayaka Rose Atima Maracha District Woman Representative NRM Pentecostal
Ayebazibwe Jastine Isingiro District Woman Representative NRM Anglican
Ayepa Michael Abim Labwor County NRM Catholic
Ayoo Tonny Apac Kwania County NRM Anglican
Azairwe Nshaija Kabaraitsya Dorothy Kamwenge District Woman Representative NRM Nil
Baba Boliba James Koboko Koboko County NRM Anglican
Baba Diri Margaret Koboko District Woman Representative NRM Catholic
Babirye Judith Buikwe District Woman Representative NRM Pentecostal
Babirye Veronica Kadogo Buyende District Woman Representative INDEPENDENT Catholic
Babirye Mary Kabanda Masaka Masaka Municipality DP Catholic
Babirye Kityo Breeze Sarah Youth Representative Central Region NRM Seventh Day Adventist
Bafaki Tumwiine Gordon Kiruhura Kazo County NRM Anglican
Bagiire Henry Aggrey Mayuge Bunya County West NRM Anglican
Bagoole Ngobi John Luuka Luuka North County INDEPENDENT Catholic
Baguma Spellanza Muhenda Kyenjojo District Woman Representative NRM Catholic
Bahati David Kabale Ndorwa County West NRM Anglican
Bakkabulindi Charles Workers Country Representative NRM Anglican
Balyeku Moses Grace Jinja Jinja Municipality West NRM Anglican
Bangirana Kawooya Anifa Ssembabule District Woman Representative NRM Islam
Baryayanga Andrew Aja Kabale Kabale Municipality INDEPENDENT Catholic
Baryomunsi Chris Kanungu Kinkizi County East NRM Catholic
Baseke Fred Kayunga Ntenjeru South INDEPENDENT Anglican
Bategeka Nkooto Lawrence Hoima Hoima Municipality NRM Catholic
Bbumba Namirembe M. Syda Nakaseke Nakaseke North County NRM Islam
Bebona Babungi Josephine Bundibugyo District Woman Representative NRM Catholic
Beijukye Zinkuratiire William Ntungamo Ruhaama County NRM Anglican
Benard Atiku Arua Ayivu County INDEPENDENT Nil
Bichetero Isala Eragu Veronica Kaberamaido Kaberamaido County NRM Catholic
Bigirwa Nyendwoha Norah Buliisa District Woman Representative NRM Pentecostal
Bintu Lukumu Ngonzi Abwoli Jalia Masindi District Woman Representative NRM Islam
Biraahwa Mukitale Adyeeri Stephen Buliisa Buliisa County INDEPENDENT Anglican
Birungi Carolyn Nanyondo Kalangala Kyamuswa County NRM Catholic
Bitangaro Kwizera Sam Kisoro Bufumbira County South NRM Anglican
Biyika Lawrence Songa Zombo Ora County NRM Catholic
Bukenya Iga Micheal Mubende Bukuya County NRM Anglican
Burundo Musingo Mungoma Alex Bulambuli Bulambuli County NRM Anglican
Butime Rwakaikara Tom Kyenjojo Mwenge Central County NRM Catholic
Buturo Nsaba Kisoro Bufumbira County East NRM Anglican
Bwino Kyakulaga Fred Iganga Kigulu County North NRM Anglican
Byabagambi John Ibanda Ibanda County South NRM Catholic
Byandala James Abraham Luweero Katikamu County North NRM Anglican
Byarugaba Alex Bakunda Isingiro Isingiro County South NRM Catholic
Byaruhanga William None Ex-officio NONE Catholic
Byekwaso Flavia Updf Representative Updf Representative Army Catholic
Byibesho Sam Kisoro Kisoro Municipality NRM Anglican
Centenary Franco Robert Kasese Kasese Municipality FDC Catholic
Chekamondo Rukiya Kulany Kapchorwa District Woman Representative NRM Islam
Chekwel Lydia Kween District Woman Representative INDEPENDENT Anglican
Chelimo Reuben Paul Bukwo Kongasis County NRM Pentecostal
Chemutai Everlyn Bukwo District Woman Representative NRM Pentecostal
Cheptoris Sam Mangusho Kapchorwa Kapchorwa Municipality NRM Catholic
Dhamuzungu Geofrey Buyende Budiope East County NRM Anglican
Driwaru Zaitun Yumbe District Woman Representative INDEPENDENT Islam
Dujanga Giw Simon Zombo Okoro County NRM Anglican
Dulu Angel Mark Adjumani Adjumani East County NRM Catholic
Ecweru Musa Francis Amuria Amuria County NRM Anglican
Egunyu Nantume Janepher Buvuma Buvuma Islands County NRM Catholic
Egunyu Akiror Agnes None Ex-officio NONE Catholic
Eitunganane Esiangu Kenneth Soroti Soroti County INDEPENDENT Nil
Elotu Cosmas Soroti Dakabela County NRM Catholic
Engola Awori Betty Apac District Woman Representative NRM Catholic
Etuka Isaac Joakino Arua Upper Madi County NRM Catholic
Fungaroo Kaps Hassan Moyo Obongi County FDC Islam
Gafabusa Richard Muhumuza Bundibugyo Bwamba County NRM Anglican
Galabuzi Dennis Ssozi Wakiso Busiro County North NRM Anglican
Gonahasa Francis Barnabas Kibuku Kabweri County FDC Catholic
Guma Gumisiriza David Ibanda Ibanda County North NRM Anglican
Gume Fredrick Ngobi Kaliro Bulamogi North West County NRM Anglican
Igeme Nabeta Nathan Samson Jinja Jinja Municipality East NRM Anglican
Ikojo John Bosco Bukedea Bukedea County NRM Anglican
Ilukor Charles Kumi Kumi County NRM Catholic
Kaahwa Tophace Byagira Hoima District Woman Representative NRM Anglican
Kabafunzaki Herbert Kabale Rukiga County NRM Catholic
Kabagyeni Rose Kisoro District Woman Representative NRM Catholic
Kabaije Sheila Mwine Kiruhura District Woman Representative NRM Anglican
Kabaziguruka Michael Andrew Kampala Nakawa Division FDC Catholic
Kadaga Alitwala Rebecca Kamuli District Woman Representative NRM Anglican
Kafeero Ssekitoleko Robert Mukono Nakifuma County NRM Catholic
Kafura Joy Kabatsi None Ex-officio NONE Anglican
Kafuuzi Jackson Karugaba Kyegegwa Kyaka South County NRM Catholic
Kahinda Otafiire None Ex-officio NONE None
Kahunde Helen Kiryandongo District Woman Representative NRM Catholic
Kajara Aston Peterson Kyenjojo Mwenge County South NRM Anglican
Kajungu Mutambi Rosette Christine Mbarara District Woman Representative NRM Anglican
Kakooza Joseph Mubende Buwekula County NRM Catholic
Kakooza James Lyantonde Kabula County INDEPENDENT Catholic
Kalemba Christopher Rakai Kakuuto County NRM Catholic
Kaliisa Jovrine Kyomukama Ibanda District Woman Representative NRM Catholic
Kalule Ssengo Emmanuel Gomba Gomba East County NRM Catholic
Kaluya Andrew Kiiza Namitego Iganga Kigulu County South INDEPENDENT Anglican
Kamara John Nizeyimana Kisoro Bufumbira County North NRM Pentecostal
Kamateeka Jovah Karamagi Mitooma District Woman Representative NRM Anglican
Kamugo Pamela Nasiyo Budaka District Woman Representative NRM Anglican
Kamuntu Ephraim Sheema Sheema County South NRM Pentecostal
Kamusiime Pentagon Innocent Kyankwanzi Butemba County NRM Catholic
Kamya Beti None Ex-officio NONE Anglican
Kangwagye Stephen Rwakanuma Isingiro Bukanga County NRM Anglican
Kantinti Apollo Wakiso Kyadondo County East FDC Anglican
Karubanga David Hoima Kigorobya County NRM Pentecostal
Karuhanga Gerald Kafureeka Ntungamo Ntungamo Municipality INDEPENDENT Catholic
Karungi Elizabeth Beikiriize Kanungu District Woman Representative NRM Anglican
Kasaija Matia Kibaale Buyanja County NRM Catholic
Kasibante Moses Kampala Rubaga Division North INDEPENDENT Anglican
Kasolo Robert Budaka Iki-iki County NRM Anglican
Kasozi Ibrahim Biribawa Kampala Makindye Division East FDC Nil
Kasozi Joseph Muyomba Lwengo Bukoto County Mid-west NRM Catholic
Kasumba Patrick Paddy Masindi Bujenje County NRM Anglican
Kataaha Museveni Janet None Ex-officio NRM Anglican
Katali Loy Jinja District Woman Representative NRM Pentecostal
Kato Lubwama Paul Kampala Rubaga Division South INDEPENDENT Catholic
Katoto Hatwib Rubirizi Katerera County NRM Islam
Katumba Wamala Edward Updf Representative Updf Representative Army Pentecostal
Katuntu Abdu Iganga Bugweri County FDC Islam
Katuramu Kiribedda Hood Pwd Western INDEPENDENT Islam
Katusabe Godfrey Atkins Kasese Bukonjo County West FDC Catholic
Katushabe Ruth Bukomansimbi Bukomansimbi North County NRM Nil
Katwesigye Oliver Koyekyenga Buhweju Buhweju County INDEPENDENT Catholic
Kaudha Grace Hailat Iganga Iganga Municipality NRM Islam
Kemirembe Pauline Kyaka Lyantonde District Woman Representative NRM Catholic
Kesande Grace Bataringaya Rubirizi Bunyaruguru County NRM Catholic
Khainza Justine Bududa District Woman Representative NRM Pentecostal
Kibalya Henry Maurice Kamuli Bugabula County South NRM Anglican
Kibuule Ronald Mukono Mukono County North NRM Pentecostal
Kiiza Monday Ernest Masindi Masindi Municipality NRM Anglican
Kiiza Stella Kyegegwa District Woman Representative INDEPENDENT Catholic
Kiiza Winifred Kasese District Woman Representative FDC Catholic
Kinobere Herbert Kibuku Kibuku County INDEPENDENT Anglican
Kipterit Christopher Akorikimoi Amudat Upe County INDEPENDENT Pentecostal
Kirunda Kivejinja None Ex-officio NONE None
Kisa Stephen Bakubalwayo Luuka Luuka South County NRM Anglican
Kitatta Aboud Lwengo Bukoto County West NRM Islam
Kitutu Kimono Mary Goretti Manafwa District Woman Representative NRM Catholic
Kiwanda Godfrey Ssuubi Ssalongo Mityana Mityana County North NRM Pentecostal
Kiwanuka Keefa Kiboga Kiboga East NRM Anglican
Kiyingi Deogratius Deusdedit Gonzaga Bukomansimbi Bukomansimbi South County DP Catholic
Kizige Moses Kawaaluuko Kamuli Bugabula County North NRM Anglican
Komakech Lyandro Gulu Gulu Municipality DP Catholic
Komuhangi Margaret Nakasongola District Woman Representative NRM Anglican
Koreta Ivan Updf Representative Updf Representative Army Pentecostal
Kulayigye Felix Mutiini Updf Representative Updf Representative Army Pentecostal
Kumama Nsamba George Wilson Kayunga Bbaale County NRM Anglican
Kunihira Agnes Workers Country Representative NRM Anglican
Kusasira Peace Kanyesigye Mubiru Mukono District Woman Representative NRM Anglican
Kuteesa Pecos Onesmus Updf Representative Updf Representative Army Anglican<
Kutesa Sam Kahamba Ssembabule Mawogola North County NRM Anglican
Kutesa Onesmus Pecos Updf Representative Updf Representative Army Anglican
Kwiyucwiny Grace Freedom Zombo District Woman Representative NRM Anglican
Kyambadde Amelia Anne Mpigi Mawokota County North NRM Anglican
Kyeyune Haruna Kasolo Rakai Kyotera County NRM Islam
Lakot Susan Oruni Updf Representative Updf Representative Army Catholic
Lamwaka Margaret Kitgum District Woman Representative NRM Anglican
Lanyero Molly Lamwo District Woman Representative NRM Pentecostal
Logiel Annie Moroto District Woman Representative NRM Catholic
Lokeris Teko Peter Nakapiripirit Chekwii County (kadam) NRM Catholic
Lokeris Samson Kaabong Dodoth East County NRM Anglican
Lokii John Baptist Moroto Matheniko County NRM Catholic
Lokodo Simon Kaabong Dodoth West County NRM Catholic
Lokoru Albert Moroto Tepeth County NRM Catholic
Lokwang Hillary Kaabong Ik County NRM Catholic
Lowila Cd Oketayot Pader District Woman Representative NRM Anglican
Lubega Medard Sseggona Wakiso Busiro County East DP Anglican
Lubogo Keneth Kaliro Bulamogi County NRM Pentecostal
Lufafa Nelson Jinja Butembe County NRM Anglican
Lugoloobi Amos Kayunga Ntenjeru North NRM Anglican
Lukyamuzi David Kalwanga Mityana Busujju County INDEPENDENT Anglican
Luttamaguzi Semakula Kasana Paulson Nakaseke Nakaseke South County DP Catholic
Lyomoki Sam Workers Country Representative NRM Pentecostal
Macho Geoffrey Busia Busia Municipality NRM Anglican
Mafabi Ishma Youth Representative Eastern INDEPENDENT Islam
Maganda Julius Wandera Busia Samia Bugwe County South NRM Anglican
Magyezi Raphael Bushenyi Igara County West NRM Catholic
Makumbi Kamya Henry Mityana Mityana County South NRM Anglican
Mandera Amos Rakai Buyamba County NRM Anglican
Mangusho Cherop Lawrence Kween Kween County NRM Anglican
Martial Andrew Bushenyi Igara County East NRM Catholic
Masika Apollo Manafwa Bubulo County East NRM Anglican
Masiko Komuhangi Winifred Rukungiri District Woman Representative NRM Anglican
Mateke Philemon None Ex-officio NONE Anglican
Mayende Dede Stephen Namayingo Bukooli South County NRM Anglican
Mayoga Nambozo Wamala Florence Sironko District Woman Representative NRM Anglican
Mbaju Jackson Kasese Busongora County South FDC Pentecostal
Mbalibula Christopher Taban Kibanzanga Bundibugyo Bughendera County NRM Anglican
Mbayo Mbulakubuza Easter Luuka District Woman Representative NRM Anglican
Mbeiza Kisira Margaret Kaliro District Woman Representative NRM Anglican
Mbogo Kezekia Budaka Budaka County NRM Anglican
Mbwatekamwa Gaffa Mubende Kasambya County NRM Catholic
Migadde Ndugwa Robert Buvuma Buvuma Islands County NRM Catholic
Mirembe Daphine Lydia Butambala District Woman Representative INDEPENDENT Anglican
Moriku Kaducu Joyce Moyo District Woman Representative NRM Catholic
Mpuuga Mathias Masaka Masaka Municipality DP Catholic
Mudukoi Fred Oduchu Pallisa Butebo County INDEPENDENT Anglican
Mugabe Dononzio Kahonda Mitooma Ruhinda County NRM Catholic
Mugema Peter Iganga Iganga Municipality NRM Catholic
Mugeni Milly Butaleja District Woman Representative NRM Anglican
Mugisa Muhanga Margaret Kabarole Burahya County NRM Anglican
Mugoya Kyawa Gaster Bugiri Bukooli County North NRM Anglican
Mugume Roland Rukungiri Rukungiri Municipality FDC Anglican
Muheirwe Mpamizo Daniel Hoima Buhaguzi County NRM Anglican
Muhindo Harold Tonny Kasese Bukonzo County East FDC Anglican
Mukasa Muruli Wilson Nakasongola Budyebo County NRM Anglican
Mukasa Julius Opondo Kalangala Bujumba County INDEPENDENT Nil
Mukisa Robina Hope Namayingo District Woman Representative NRM Anglican
Mukoda Julie Zabwe Mayuge District Woman Representative INDEPENDENT Pentecostal
Mukula Francis Pallisa Agule County INDEPENDENT Anglican
Mukwaya Balunzi Janat None Ex-officio NONE Islam
Mulindwa Ssozi Isaac Buikwe Lugazi Municipality NRM Anglican
Muloni Irene None Ex-officio NONE Catholic
Munyagwa Sserunga Mubarak Kampala Kawempe Division South FDC Islam
Musana Eric Kibaale Buyaga East County NRM Something
Musasizi Ariganyira Henry Kabale Rubanda County East NRM Catholic
Musoke Paul Sebulime Buikwe Buikwe County North NRM Catholic
Musoke Robert Buyende Budiope West County NRM Pentecostal
Musumba Isanga Isaac Kamuli Buzaaya County NRM Islam
Mutebi Ronnie David Buikwe Buikwe County South NRM Pentecostal
Mutebi Wanzala Noah Nakasongola Nakasongola County NRM Seventh Day Adventist
Mutonyi Masaaba Rose Manafwa Bubulo County West NRM Catholic
Mutuuzo Peace Regis None Ex-officio NONE Catholic
Muyanja Mbabaali Lwengo Bukoto Countysouth NRM Islam
Muyanja Ssenyonga Johnson Mukono Mukono County South NRM Anglican
Muyingo Chrysostom John Luweero Bamunanika County NRM Catholic
Mwesige Kasaija Adolf Kabarole Bunyangabu County NRM Catholic
Mwesigwa Rukutana Ntungamo Rushenyi County NRM Anglican
Mwesigye Fred Kiruhura Nyabushozi County NRM Pentecostal
Mwijukye Francis Buhweju Buhweju County FDC Catholic
Mwine Rwamirama Mpaka Youth Representative Western Region NRM Anglican
Nabakooba Nalule Judith Mityana District Woman Representative NRM Pentecostal
Nabayiga Idah Kalangala District Woman Representative NRM Anglican
Nabbanja Robinah Kibaale District Woman Representative NRM Pentecostal
Nabulindo Kwoba Jane Busia District Woman Representative INDEPENDENT Pentecostal
Nadduli Abdul None Ex-officio NONE Islam
Naggayi Nabilah Sempala Kampala District Woman Representative FDC Islam
Nagwomu Musamba Moses Butaleja Bunyole East County NRM Pentecostal
Naigaga Mariam Namutumba District Woman Representative NRM Islam
Najjuma Sarah Nakaseke District Woman Representative NRM Islam
Nakate Segujja Lillian Luweero District Woman Representative NRM Pentecostal
Nakawunde Sarah Mpigi District Woman Representative NRM Islam
Nakayenze Galiwango Connie Mbale District Woman Representative NRM Pentecostal
Nakiwala Florence Kiyingi None Ex-officio NONE Catholic
Nakwang Tubo Christine Kaabong District Woman Representative INDEPENDENT Catholic
Nalule Juuko Safia Pwd Central NRM Islam
Namayanja Florence Masaka Bukoto County East DP Catholic
Nambeshe John Baptist Bududa Manjiya County NRM Pentecostal
Nambooze Bakireke Betty Mukono Mukono Municipality DP Catholic
Namuganza Persis Princess Namutumba Bukono County INDEPENDENT Anglican
Namugwanya Bugembe Benny Mubende District Woman Representative NRM Catholic
Namujju Cissy Dionizia Lwengo District Woman Representative NRM Catholic
Namuyangu Kacha Jenipher Kibuku Kabweri County NRM Pentecostal
Namyondo Veronica Nanyondo Bukomansimbi District Woman Representative DP Catholic
Nandala-mafabi Nathan Sironko Budadiri County West FDC Anglican
Nankabirwa Ruth Sentamu Kiboga District Woman Representative NRM Anglican
Nankabirwa Maria Ann Kyankwanzi District Woman Representative NRM Catholic
Nansubuga Rosemary Seninde Wakiso District Woman Representative NRM Anglican
Nantaba Erios Idah Kayunga District Woman Representative INDEPENDENT Anglican
Nauwat Rosemary Amudat District Woman Representative INDEPENDENT Catholic
Nayebale Sylvia Gomba District Woman Representative NRM Anglican
Ndamira Catheline Atwakiire Kabale District Woman Representative NRM Catholic
Ndeezi Alex Pwd Central NRM Anglican
Ngabirano Charles Mbarara Rwampara County NRM Catholic
Ninsiima Kasirabo Boaz Rakai Kooki County NRM Anglican
Niringiyimana James Ruugi Kanungu Kinkizi County West NRM Anglican
Niwagaba Wilfred Kabale Ndorwa County East INDEPENDENT Catholic
Nokrach Wilson William Pwd Northern INDEPENDENT Anglican
Nsamba Oshabe Patrick Mubende Kassanda County North NRM Pentecostal
Nsereko Muhammad Kampala Kampala Central Division INDEPENDENT Islam
Nsubuga Simeo Muwanga Mubende Kassanda County South NRM Catholic
Ntege Azuba None Ex-officio NONE Anglican
Ntende Robert Mayuge Bunya County South INDEPENDENT Pentecostal
Nyakecho Annet Tororo Tororo North County INDEPENDENT Anglican
Nyiira Zerubabel Mijumbi Masindi Buruli County NRM Anglican
Nyomera Namoe Stella Napak District Woman Representative NRM Catholic
Nzoghu Wiliam Musabe Kasese Busongora County North FDC Something
Nzoghu Musabe William Kasese Busongora County North FDC Anglican
Obiga Mario Kania Arua Terego East County NRM Catholic
Oboth Marksons Jacob Tororo West Budama County South INDEPENDENT Anglican
Obua Denis Hamson Alebtong Ajuri County NRM Anglican
Ocen Peter Kole Kole South County INDEPENDENT Anglican
Ochen Julius Amuria Kapelebyong County INDEPENDENT Nil
Odongo Jeje Abubakhar Amuria Orungo County NRM Islam
Odur Jonathan Lira Erute County South UPC Anglican
Odur Lutanywa Kiryandongo Kibanda South County NRM Anglican
Ogama Ali Ismail Arua Lower Madi County NRM Islam
Ogenga -latigo Morris Agago Agago North County FDC Catholic
Oguzu Lee Denis Maracha Maracha County FDC Anglican
Ogwang Peter Katakwi Usuk County NRM Anglican
Okabe Patrick Serere Serere County NRM Pentecostal
Okello Anthony Amolatar Kioga County NRM Anglican
Okello Henry Oryem Kitgum Chua East County NRM Anglican
Okello P. Engola Charles Macodwogo Oyam Oyam County North NRM Anglican
Okello Bonny Desales Kole Kole North County NRM Catholic
Okin Pp Ojara Kitgum Chua West County INDEPENDENT Anglican
Okori-moe Grace Akech Abim District Woman Representative NRM Anglican
Okot Ogong Felix Dokolo Dokolo South County NRM Anglican
Okot Peter Gulu Tochi County DP Catholic
Okumu Ronald Reagan Gulu Aswa County INDEPENDENT Catholic
Okupa Elijah Serere Kasilo County FDC Anglican
Okupa Elijah Serere Kasilo County FDC Anglican
Okurut Mary Karooro Busingye Bushenyi District Woman Representative NRM Anglican
Okwir Samuel Alebtong Moroto County INDEPENDENT Catholic
Olanya Gilbert Amuru Kilak South County FDC Anglican
Olega Ashraf Noah Yumbe Aringa County NRM Islam
Olega Ashraf Noah Yumbe Aringa County NRM Islam
Omony Oscar Youth Representative Northern NRM Catholic
Onek Obaloker Hilary Lamwo Lamwo County NRM Catholic
Ongalo-obote Clement Kaberamaido Kalaki County NRM Anglican
Ongiertho Jor Emmanuel Nebbi Jonam County FDC Catholic
Onyango Gideon Busia Samia Bugwe County North INDEPENDENT Pentecostal
Onzima Godfrey Yumbe Aringa North County NRM Anglican
Opolot Isiagi Patrick Bukedea Kachumbala County NRM Anglican
Opolot Richards Jacob Pallisa Pallisa County INDEPENDENT Anglican
Orot Ismael Kumi Kanyum County NRM Islam
Osegge Asio Angelline Soroti District Woman Representative FDC Pentecostal
Oseku Oriebo Richard Pallisa Kibale County NRM Catholic
Osoru Mourine Arua Arua Municipality NRM Catholic
Othieno Okoth Richard Tororo West Budama County North NRM Catholic
Otto Odonga Pader Aruu County FDC Catholic
Otto Makmot Agago Agago County INDEPENDENT Catholic
Oula George Innocent Updf Representative Updf Representative Army Anglican
Oulanyah Lokori Jacob Gulu Omoro County NRM Anglican
Oyet Simon Nwoya Nwoya County FDC Catholic
Rugunda Ruhakana None Ex-officio NONE Anglican
Ruhunda Alex Kabarole Fort Portal Municipality NRM Catholic
Rwabushaija Margaret Workers Country Representative INDEPENDENT Anglican
Rwabwogo Sylvia Kabarole District Woman Representative NRM Anglican
Rwakimari Beatrice Ntungamo District Woman Representative NRM Anglican
Rwakoojo Gureme Robina Gomba Gomba West County NRM Anglican
Rwamirama Kanyontore Bright Isingiro Isingiro County North NRM Anglican
Rwemulikya Ibanda Ntoroko Ntoroko County NRM Anglican
Sabiiti Bamwoya Denis Kabale Rubanda County West NRM Catholic
Seguya Lubyayi John Bosco Mpigi Mawokota County South NRM Catholic
Sekindi Aisha Kalungu District Woman Representative NRM Islam
Sematimba Simon Peter Wakiso Busiro County South NRM Pentecostal
Silwany Solomon Bugiri Bukooli County Central NRM Anglican
Sizomu Rabbi Wambede Mbale Bungokho County North FDC Budhist
Soyekwo Kenneth Kapchorwa Tingey County INDEPENDENT Anglican
Ssebaggala Abdlateef Sengendo Kampala Kawempe Division North INDEPENDENT Islam
Ssebikaali Yoweri Joel Kyankwanzi Ntwetwe County NRM Pentecostal
Ssekabiito Joseph Ssembabule Mawogola County NRM Catholic
Ssekandi Kiwanuka Masaka Bukoto County Central NRM Catholic
Ssekikubo Theodore Ssembabule Lwemiyaga NRM Orthodox
Ssembatya Edward Luweero Katikamu County South NRM Catholic
Ssemmuli Anthony Mubende Mubende Municipality NRM Catholic
Ssempala Kigozi Emmanuel Wakiso Makindye-ssabagabo Municipality DP Catholic
Ssempijja Vincent Kalungu Kalungu County East NRM Catholic
Ssemujju Ibrahim Wakiso Kira Municipality FDC Islam
Ssemuli Anthony Mubende Mubende Municipality NRM Catholic
Ssewanyana Aloizious Allan Kampala Makindye Division West DP Catholic
Ssewungu Joseph Kalungu Kalungu County West DP Catholic
Suubi Kyinyamatama Juliet Rakai District Woman Representative NRM Anglican
Taaka Wejuli Agnes Bugiri District Woman Representative NRM Catholic
Takirwa Francis Mheekyera Updf Representative Updf Representative Army Anglican
Tayebwa Thomas Mitooma Ruhinda North County NRM Catholic
Timuzigu Kamugisha Michael Ntungamo Kajara County NRM Anglican
Tinkasiimire Barnabas Kibaale Buyaga West County NRM Catholic
Tumuheirwe Turyamuhweza Fred Rukungiri Rujumbura County FDC Anglican
Tumukunde Henry None Ex-officio NONE None
Tumuramye Genensio Kiruhura Kashongi County NRM Catholic
Tumusiime Bikaako Rosemary Wakiso Entebbe Municipality NRM Anglican
Tumwebaze Kagyigyi Frank Kamwenge Kibale East County NRM Anglican
Tumwesigye Elioda Sheema Sheema County North NRM Anglican
Tumwine Tuhirirwe Elly Updf Representative Updf Representative Army Anglican
Tumwine Kobugabe Anne Mary Ntoroko Ntoroko County NRM Anglican
Turyahikayo Kebirungi Mary Paula Rukungiri Rubabo County NRM Catholic
Tusiime Michael Mbarara Mbarara Municipality NRM Anglican
Twesigye Itungo Nathan Mbarara Kashari South County NRM Anglican
Twesigye Ntamuhiira John Rubirizi Bunyaruguru County NRM Catholic
Twinamasiko Onesimus Kibaale Bugangaizi East County INDEPENDENT Anglican
Waira Kyewalabye Sitingo James Majegere Mayuge Bunya County East INDEPENDENT Catholic
Wakabi Pius Hoima Bugahya County NRM Anglican
Wakayima Musoke Nsereko Wakiso Nansana Municipality DP Anglican
Waluswaka James Butaleja Bunyole West County NRM Anglican
Walyomu Muwanika Moses Jinja Kagoma County NRM Anglican
Wamakuyu Mudimi Ignatius Bulambuli Elgon County NRM Catholic
Wamanga Wamai Jack Mbale Mbale Municipality FDC Anglican
Watenga Nabutanyi Godffrey Bududa Lutseshe County INDEPENDENT Anglican
Wekomba Nambozo Sarah Bulambuli District Woman Representative INDEPENDENT Anglican
Werikhe Kafabusa Michael Mbale Bungokho County South NRM Catholic
Woboya Vicent Sironko Budadiri County East NRM Anglican
Yaguma Wilberforce Mbarara Kashari North County NRM Catholic
Zaake Francis Mityana Mityana Municipality INDEPENDENT Catholic